Şehir Rehberi#16 Sis ve EsenboğaGerçekliği sual olunmaz elbet, efsane bu ya Esenboğa Havalimanı'nın yapılacağı Çubuk Ovası üzerinde teftişe gelen heyeti gören çoban merak edip ne olacağını sormuş ve burasının koskoca başkentin tek sivil havalimanı olacağını öğrenince "Buralar kışın çok sisli olur" demiş. Ne bilimadamları ne mühendisleri dinlediler ki sıra bu çobana mı gelecekti?! Yaptılar en afillisinden havalimanını, koydular ismini Timur'un komutanı İsen Buga'dan esinlenerek Esenboğa. Efsanelerden uyanıp 2009 yılının soğuk bir Kasım gecesinde transit salona gidince, Afganistan'a giden ama yolları bir şekilde Ankara'ya düşmüş yolcuların arasında bulduk kendimizi En orijinal istek namaz kılmak için transit salondan ayrılıp mescide gitmek isteyen yaşlıca bir amcadan geldi.

Ziggytheking:(Bundan sonra Z olarak anılacaktır) : You see the police doesnt let you go to masjid!

Afgan Amca(AA olarak anılacaktır) : He is not Muslim. Find me a police who is Muslim! He will let me go to masjid.

Z: Mavi ekran!!!


Daha sonra görevli polisin de 5 dakika önce mescitten gelmiş olduğunu öğrenip bir keza daha mavi ekran verdim, amcayı da kıbleye dönüp namazını kılması için ikna ettim. Üzerine uçan atımız Pegasus'un sis yüzünden gecikmiş uçuşları ve onun sorunlu yolcularıyla uğraştık. Aralarında kendileri için aktarma uçağının telefonla bekletileceğini düşünenler de vardı, THY'nin uçağının yerde olduğunu iddia edip onlar ile uçacağını iddia ederek gözümüzü korkutmaya çalışanı da. Gayrımüslim bir ülkeymiş izlenimi verdiğimizden sonraki mavi ekrandan sonra bu tür göz boyama çalışmalarına verecek primimiz yoktu. Eve geldik, uykunun gecikmesiz tasasız krallığına doğru bir yolculuk vaktidir şimdi.

Kapanışı sissiz gecelerimizden bir Antonov AN-124 yapsın. Akşamki BJK-FB maçı da iddiacı amiyane tabiriyle İY 1 olsun, sonucu beni hiç ırgalamaz. MS 0-0 olsa bile dert değil, yeter ki ilk yarı 1 bitsin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dayı-Yeğen ilişkisi.

Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz

Şehir Rehberi#27 Ankara'nın eski tadını vermemesi